fb
Powiadomienie o dostępności Otrzymasz od nas maila, jak tylko produkt będzie ponownie dostępny.
Email Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do innych celów, niż do wysłania wiadomości o dostępności produktu.
Niemowlę

Zdrowy i spokojny sen niemowlaka

Zdrowy i spokojny sen maluszka, to dla rodziców jedna z najważniejszych jego potrzeb, którą należy zaspokoić. Sen dziecka pozwala na regenerację, również rodzicom. Wbrew pozorom uśpienie dziecka nie jest prostą czynnością. Jak więc efektywnie nauczyć dziecko spania, aby wypoczęło i prawidłowo się rozwijało?

Ile snu potrzebują niemowlaki?

Noworodki śpią najwięcej, bo ok. 15-20 h w ciągu doby. Nie odróżniają dnia od nocy, dlatego śpią wtedy, kiedy chcą, niekoniecznie w nocy, co jest zmorą każdego rodzica. Dziecko budzi się często, co 2-3 h, czasem nawet co 1h, dlatego że potrzebuje zmiany pieluszki, czy nakarmienia – bo ich małe żołądki potrzebują często małych porcji lub zwyczajnie bliskości. W tych pierwszych tygodniach życia niemożliwym jest ustalenie stałych pór zasypiania, głównie ze względu na te podstawowe potrzeby.

Niemowlaki śpią już nieco krócej – ok. 14 h na dobę. Ich sen staje się bardziej regularny, zgodny z naturalnym zegarem biologicznym, związanym z porą dnia. I to właśnie ten moment jest dobry na rozpoczęcia wyznaczania stałego harmonogramu spania.

Stałe pory usypiania

Niemowlaki potrzebują stałego harmonogramu dnia i nocy. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zacząć kąpać dziecko, karmić i kłaść do snu o stałych porach i w tej samej kolejności. Przede wszystkim trzeba dokładnie obserwować dziecko, aby wiedzieć, kiedy jest zmęczone. Najczęściej niemowlę staje się wtedy marudne lub trze oczka.

Kiedy niemowlaki nie są w stanie jeszcze odróżnić dnia od nocy, warto im w tym pomóc. W dzień nie zaciągajmy zasłon, nie zamykajmy drzwi, nie wyciszajmy mieszkania. Ważne, aby dziecko słyszało codzienne odgłosy, np. sprzątania, czy muzyki.

W nocy natomiast starajmy się nie rozbudzać dziecka i jeśli to możliwe nie zapalajmy światła podczas karmienia lub przewijania. Można również zaopatrzyć się w lampkę nocną, która daje nikłe światło, które nie rozbudzi nadto maluszka. Nocne czynności pielęgnacyjne powinny być wykonywane w ciszy i spokoju, bez zbędnych zabaw oraz w miarę szybko, aby niemowlak nie zdążył się rozbudzić.

Rytuał wieczorny – czy jest konieczny?

Wieczorny rytuał, to zbiór czynności, które mają za zadanie wyciszyć maluszka i przygotować go do długiego i efektywnego snu w nocy. Przede wszystkim rozpoczynając wieczorny rytuał rodzice powinni być spokojni, w przeciwnym razie dziecko wyczuje nerwowość, która również jemu się udzieli. Zadbajmy również o niewprowadzanie ekscytujących i energicznych zabaw, aby dziecko nie było za bardzo pobudzone.

Ustalmy stałą porę zasypiania, najlepiej między godziną 19 a 20, gdyż później może być już zbyt zmęczone, aby zasnąć i utrzymujmy tę samą kolejność wykonywanych czynności, zaczynając od karmienia, po kąpiel, na układaniu do snu kończąc. W ten sposób dziecko będzie się czuło bezpiecznie i nic go nie zaskoczy.

Wieczorny rytuał, to również układanie do snu w łóżeczku. Warto od samego początku przyzwyczaić dziecko do samodzielnego spania, co z pewnością zaowocuje w przyszłości. Nakarmione, wykąpane i wytulone dziecko, ułożone w łóżeczku, poczuje się komfortowo i bezpiecznie, co znacznie ułatwi spokojny i efektywny sen w nocy.

Kiedy dziecko nie chce spać…

Bywa, że pomimo starannego stosowania stałego harmonogramu oraz zachowania wieczornego rytuału niemowlę nadal nie chce spać. Pomijając sytuacje, gdy jest chore lub ma kolkę, warto zastosować pewne drobne triki, aby pomóc maluszkowi zasnąć.

  1. Delikatna pościel

Maluszki mają bardzo delikatną skórę i nie lubią szorstkich materiałów, dlatego warto wyposażyć łóżeczko w miękką i delikatną pościel (po 1 roku życia) lub śpiworek do spania. Wybierając produkt, zwróćmy również uwagę, na skład materiału, z jakiego jest wykonana oraz fakt, czy jest antyalergiczna. Więcej o wyborze pościeli znajdziesz TUTAJ.

  • Otulenie

Noworodki lubią być otulone, ponieważ to zapewnia im poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu. Kiedy dziecko nie chce zasnąć warto maluszka owinąć w rożek, aby je nieco uspokoić i pomóc spokojnie zasnąć.

  • Uspokojenie szumem

W brzuchu mamy dzieci były przyzwyczajone do kołysania i dźwięków szumu. Po urodzeniu świat zewnętrzny jest dla nich zupełnie obcy i często trudno jest im się do niego przyzwyczaić. Warto zatem przywołać wspomnienia z brzuszka i nieco połączyć oba światy przy pomocy właśnie szumu. Możemy do tego wykorzystać suszarkę, odkurzacz lub kupić specjalną zabawkę, wydającą dźwięki zbliżone do tych z łona mamy.

  • Smoczek

Smoczek często jest bardzo skuteczną metodą na uspokojenie dziecka, które nie potrafi poradzić sobie z własnymi emocjami, co przekłada się na problemy z uspokojeniem się i zdrowym snem. To dlatego, że noworodki mają bardzo silną potrzebę ssania, a wiadomo, że nie mogą spędzić całej nocy przy piersi. Smoczek pozwoli im się zatem uspokoić i zasnąć.

Komentarz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Brak produktów w koszyku.