fb
Powiadomienie o dostępności Otrzymasz od nas maila, jak tylko produkt będzie ponownie dostępny.
Email Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do innych celów, niż do wysłania wiadomości o dostępności produktu.
WYPRAWKA-DLA-NOWORODKA

Wyprawka dla noworodka – poradnik i gotowa lista

Oczekiwanie na potomka jest niezwykle ekscytującym przeżyciem. Pierwsze zdjęcia usg, pierwsze ruchy, rosnący brzuszek – cieszy nas wszystko, co związane jest z naszym maluszkiem. Czas ciąży mija jednak zdumiewająco szybko i ani się obejrzymy będziemy już pędzić na porodówkę. Powinniśmy zatem już wcześniej dokładnie przygotować do przyjścia na świat nowego członka rodziny. Tylko jak prawidłowo powinna być skompletowana wyprawka dla noworodka?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka jest, z jednej strony, niezwykle przyjemne – te wszystkie malutkie ubranka, miłe w dotyku kocyki i akcesoria, natomiast z drugiej strony napawa nas przerażeniem – bo jak, w tak zróżnicowanym asortymencie, jaki dostępny jest obecnie w sklepach, wybrać te najpotrzebniejsze produkty i nie zwariować?

KIEDY ZACZĄĆ KOMPLETOWAĆ?

Wyprawkę najlepiej zacząć kompletować w 2 trymestrze ciąży, ale najpóźniej w 7 miesiącu. Nie należy zostawiać jej na ostatnią chwilę, bo pod koniec ciąży możemy już być zmęczone i zwyczajnie nie mieć siły na bieganie po sklepach. A i wcześniejszy poród może nas zaskoczyć. Zróbmy więc zakupy wcześniej i spokojnie oczekujmy na przyjście dziecka na świat.

GRUNT TO OKREŚLONY BUDŻET

Wyprawka dla noworodka, zwłaszcza dla pierwszego maluszka, kiedy nie mamy pojęcia, co dokładnie przyda się dziecku, nie jest tanią sprawą. Powinniśmy zatem zastanowić się, jaką kwotę chcemy i możemy przeznaczyć na wyprawkę. Warto w tej kwestii zapytać o radę mamę lub doświadczone koleżanki, aby mieć jakiekolwiek pojęcie o wydatkach związanych z wyprawką. Z racji tego, że wyprawkę dla noworodka kompletujemy zazwyczaj pod koniec ciąży, dobrym pomysłem jest odkładanie co miesiąc, od początku ciąży, pewnej kwoty pieniędzy. Dzięki temu nasz domowy budżet nie ucierpi tak bardzo podczas finalnych zakupów.

Podstawą udanych zakupów jest gotowa lista produktów, które będą nam potrzebne. W sklepie napotkamy bowiem mnóstwo pokus i możemy wydać o wiele za dużo, niż byśmy chcieli. Przygotujmy się zatem wcześniej i zerkając na listę podczas zakupów, odmawiajmy sobie rzeczy, które owszem będą wyglądały cudnie, ale czy na pewno przydadzą się niemowlakowi?.

Pamiętajmy, dziecko, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, rośnie bardzo szybko, przez co w tempie ekspresowym zmieniają się jego potrzeby, a co za tym idzie rosną nasze wydatki. Skupmy się więc na podstawowych produktach, aby nie przekroczyć ustalonego budżetu.

UŻYWANE- TAK, CZY NIE?

Jedną z podstawowych zasad oszczędzania podczas kompletowania wyprawki jest kupno rzeczy używanych. Zastanówmy się dokładnie, czy potrzebujemy koniecznie nowego łóżeczka lub wózka, które nierzadko mają wysokie ceny. Często te używane, mają jedynie delikatne ślady użytkowania i mogą posłużyć nam jeszcze długie miesiące, a są zdecydowanie tańsze. Podobnie jest z ubrankami dla niemowlaków. Dziecko wykorzysta je tylko kilka razy, a czasem nawet i w ogóle, dlatego warto popytać koleżanek, czy nie zechcą odsprzedać nam części swojej wyprawki lub pochodzić po second – handach w poszukiwaniu ubrań dla dziecka.

PO PIERWSZE: UBRANKA

Kupując ubranka dla dziecka warto kierować się jedną prostą zasadą: ma być wygodnie, zarówno dziecku jak i mamie. Wybierajmy zatem ubranka wykonane z naturalnych tkanin, głównie bawełnianych, miękkich i koniecznie rozpinanych na brzuszku lub na ramionach. Dziecko nie będzie się męczyło podczas przebierania, a nam łatwiej i przede wszystkim szybciej będzie się przebierało maluszka, kiedy będziemy mieli do zapięcia 3 guziczki, a nie 15. Pamiętajmy, że będziemy to robić kilka, a czasem kilkanaście razy dziennie.
Jeśli chodzi o rozmiar, to najbardziej powszechnymi są 56-62. Warto kupić kilka sztuk z rozmiaru 56 oraz 62, ponieważ ostatecznie i tak nie wiemy, mimo pomiarów lekarza, jak duże będzie nasze dziecko. Te większe i tak wykorzystamy prędzej, czy później. Mniejsze natomiast, jeśli okażą się za małe dla naszego dziecka, możemy odsprzedać koleżankom lub na aukcjach internetowych.

Nie kupujmy jednak zbyt dużo ubranek w najmniejszym rozmiarze, ponieważ dziecko rośnie bardzo szybko i może się zdarzyć, że części z nich w ogóle nie ubierze.

Wyprawka dla noworodka uzależniona jest również od pory roku, w której dziecko się urodzi. Jesienią/zimą kupujmy ubranka, takie jak pajace niemowlęce, z grubszego materiału, zainwestujmy również w kombinezon lub śpiworek. Wiosną i latem potrzebujemy zaś większej ilości body z krótkim rękawem, a kombinezon w ogóle nam się nie przyda – w chłodniejsze dni wystarczy kocyk lub otulacz bambusowy.

PO DRUGIE: PIELĘGNACJA I AKCESORIA

Wiadomo, skóra maluszka jest niezwykle wrażliwa i delikatna, dlatego potrzebujemy dla niego specjalnych kosmetyków. Nie należy natomiast przesadzać z ilością kupowanych produktów jeszcze przed narodzinami dziecka, ponieważ może się okazać, że będzie ono uczulone na któryś z nich, a kosmetyków nie odprzedamy tak, jak ubranek. Zapas możemy więc zrobić później, kiedy już sprawdzimy, czy nasze dziecko pozytywnie reaguje na kosmetyki, których używamy.

Stojąc przed sklepową półką możemy dostać zawrotu głowy od ilości i różnorodności produktów dla dzieci. Zatem wybierając kosmetyki przede wszystkim sprawdzajmy skład produktów. Tu działa podstawowa zasada – im krótszy, tym lepszy. Popytajmy również doświadczone koleżanki, które kosmetyki sprawdziły się u ich dzieci, a których lepiej unikać. Z pomocą przyjdą również fora internetowe dla mam. Warto również sięgać po produkty z pompką – są wygodniejsze w użyciu, a co najważniejsze bardziej higieniczne.

PO TRZECIE: KARMIENIE

Karmienie dziecka jest sprawą bardzo indywidualną. Nie każda kobieta marzy o karmieniu piersią, inne nie wyobrażają sobie macierzyństwa bez tej czynności. Warto jednak zaopatrzyć się we wkładki laktacyjne oraz stanik dla kobiet karmiących piersią, które niezwykle ułatwią nam te pierwsze chwile karmienia. Nawet jeżeli nie zamierzamy karmić naturalnie, pokarm może się pojawić. Podobnie jest z butelkami. Nawet wtedy, gdy jesteśmy nastawione na wyłączne karmienie piersią warto jest zaopatrzyć się w choć jedną butelkę.

Laktator, podgrzewacze do butelek i tym podobne akcesoria bardzo ułatwiają życie. Możemy jednak kupić je już po porodzie, kiedy będziemy pewni, która forma karmienia jest odpowiednia dla nas i dla dziecka.

  • Osłonki na brodawki – 1 komplet
  • Biustonosz dla kobiet karmiących – 2 szt.
  • Wkładki laktacyjne – 1 opakowanie
  • Butelki – 2 sztuki po 125ml 
  • Smoczki do butelek
  • Smoczek uspokajający 0+
  • Opcjonalnie: Laktator , Sterylizator do butelek, podgrzewacz do butelek , szczotka i płyn do mycia butelek.

PO CZWARTE: TEKSTYLIA

Dziecko powinno mieć przede wszystkim ciepło, miękko i wygodnie. Żeby mu to zapewnić warto zainwestować w dobre gatunkowo produkty. Możemy udać się do sklepu stacjonarnego, gdzie dotkniemy, wizualnie ocenimy, sprawdzimy miękkość i delikatność produktów. Warto jednak zakupić wyprawkę w sklepach internetowych, gdzie wybór jest o wiele większy, a asortyment bardziej zróżnicowany.


Istotną sprawą jest dla nas zdrowy sen dziecka. Podstawą jest prześcieradło do łóżeczka lub prześcieradło do kosza mojżesza. Noworodki, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, powinny spać w rożku niemowlęcym, który szczelnie je otuli i nie będziemy obawiać się, że dziecko odkryje się w nocy. Możemy też wybrać miękkie i delikatne otulacze bambusowe dla dzieci, które idealnie zastąpią rożek, zwłaszcza w porze letniej. Taki otulacz idealnie posłuży nam również do okrywania maluszka, natomiast rożek możemy wykorzystać, np. jako matę do zabawy.

Kiedy maluszek wyrośnie z rożka niemowlęcego polecamy śpiworek do spania w rozmiarze 0-8 miesięcy. Przyda się również kocyk dziecięcy bez wypełnienia lub kocyk dziecięcy z wypełnieniem, w zależności od pory roku.

Na spacery zaś polecamy prześcieradło do gondoli, antywstrząsową poduszkę motylek, która spowoduje, ze na nierównym terenie główka maluszka będzie stabilna oraz kocyk. W sezonie wiosenno- jesienno – zimowym warto zaopatrzyć się w otulacz do fotelika, który zapewni wygodną i ciepłą podróż samochodem, bez konieczności zakładania grubych kombinezonów lub kurtek. Może być również używany w gondoli.

PO PIĄTE: PRZYGOTOWANIE MIESZKANIA

Niezależnie od tego, czy dziecko będzie miało swój własny pokój, czy będzie spało w sypialni rodziców, musimy przygotować mu wygodny kącik. Powinniśmy zatem wybrać mu wygodne łóżeczko oraz wygospodarować miejsce na ubranka. Idealnym łóżeczkiem wydaje się to, które rośnie wraz z dzieckiem, dzięki czemu posłuży na dłużej. Powinniśmy również znaleźć w naszej szafie miejsce na rzeczy dziecka, jeśli nie chcemy kupować nowych mebli lub nie mamy na nie miejsca. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zakup komody dla dziecka, warto zainwestować w taką z przewijakiem. Konieczny będzie również zakup fotelika samochodowego, który umożliwi bezpieczne podróżowanie z dzieckiem. Wybierając fotelik kierujmy się przede wszystkim wagą i wiekiem dziecka. Warto także zwrócić uwagę, czy samochód, jeśli takowy posiadamy, wyposażony jest w system mocujący ISOFIX, dzięki któremu szybko i łatwo zamontujemy fotelik bez użycia pasów bezpieczeństwa.

Wózek to sprawa niezwykle istotna, dlatego często tak trudno jest zdecydować się na konkretny model. Wybierając wózek kierujmy się przede wszystkim funkcjonalnością. Obecnie najbardziej popularne są wózki 2 w 1, czyli gondola + spacerówka.

Warto zastanowić się również nad kupnem bujaczka, które może znacznie ułatwić życie z maluszkiem. Można postawić go właściwe wszędzie, dzięki czemu dziecko będzie zawsze w naszym pobliżu. Dostępnych jest wiele modeli, z przeróżnymi funkcjami i również w tej kwestii warto zapytać o opinię znajome mamy.

  • Łóżeczko z materacem (lub kołyska, dostawka, kosz mojżesza – w zależności od naszych preferencji)
  • Wózek 2 w 1
  • Fotelik samochodowy z atestami
  • Torba do wózka na akcesoria
  • Wanienka z matą antypoślizgową
  • Komoda z przewijakiem, sam przewijak lub mata do przewijania 
  • Opcjonalnie: bujaczek, mata edukacyjna, miś szumiący
  • Lampka nocna z delikatnym światłem

Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka jest czasochłonne, kosztowne i wymagające dużego zaangażowania, ale jest to jedna z najcudowniejszych czynności podczas ciąży dla rodziców. Cieszmy się więc przygotowaniami związanymi z narodzinami dziecka, lecz pamiętajmy, że podczas kompletowania wyprawki liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek i skrupulatnie przygotowana lista zakupów.


Gotowa wyprawka do wydrukowania:

Kliknij TUTAJ, aby pobrać.

banery mail, strona, fb (4)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


My Cart
Wishlist
Categories