fb
Powiadomienie o dostępności Otrzymasz od nas maila, jak tylko produkt będzie ponownie dostępny.
Email Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do innych celów, niż do wysłania wiadomości o dostępności produktu.
Sleep

Jak wybrać bezpieczny śpiworek dla niemowlaka?

Wybór bezpiecznego śpiworka dla niemowlaka jest ważnym krokiem w kompletowaniu wyprawki niemowlęcej, ponieważ pomaga w zapewnieniu mu spokojnego snu, ale także w minimalizacji ryzyka wystąpienia zagrożeń dla jego zdrowia.

jak-zapobiegac-sids-emilka-spiworek-do-spania

Czym jest śpiworek dla niemowlaka?

Śpiworek dla niemowlaka to specjalne okrycie, które zakłada się na dziecko przed snem, w celu zapewnienia mu ciepła i wygody. Jest to alternatywa dla tradycyjnej pościeli i pozwala na swobodne poruszanie się dziecka podczas snu, jednocześnie zapewniając mu odpowiednią temperaturę. Śpiworek jest szczególnie polecany dla niemowląt, gdyż zwiększa bezpieczeństwo snu, ponieważ maluch nie nakryje sobie buzi jak kołderką i nie zmarznie, ponieważ się nie odkryje.

Śpiworki dla niemowląt są zazwyczaj dostępne w różnych rozmiarach, dopasowanych do wieku dziecka. Są one wykonane z miękkich, przewiewnych materiałów, takich jak bawełna lub bambus.

Śpiworek dla niemowlaka powinien być wybrany zgodnie z zaleceniami co do rozmiaru, wagi i wieku dziecka oraz warunków atmosferycznych, aby zapewnić dziecku maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas snu.

Jaki śpiworek dla niemowlaka wybrać?

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wybrać odpowiedni śpiworek dla Twojego niemowlaka:

 1. Wybierz śpiworek odpowiedni do pory roku – ważne jest, aby wybrać śpiworek odpowiedni do temperatury otoczenia. W czasie letnich upałów powinno się wybrać lekki, przewiewny śpiworek, a podczas zimowych chłodów cieplejszy, dobrze izolujący przed zimnem. Pomocna w tej kwestii jest skala TOG, opisana poniżej.
 2. Wybierz odpowiedni rozmiar – istnieją różne rozmiary śpiworków dla niemowlaków, wybierz taki, który będzie odpowiedni dla wieku i wzrostu Twojego dziecka. Nie wybieraj śpiworka one size, ponieważ nie jest on dostosowany do malucha, a także śpiworka “na zapas”, większego, niż dziecko, z myślą, że maluch szybko urośnie. Śpiworek jest bezpieczny wtedy, gdy jest dobrany odpowiednio do malucha.
 3. Zwróć uwagę na materiał – wybierz śpiworek wykonany z miękkiego, oddychającego materiału, takiego jak bawełna lub bambus, który nie podrażnia skóry i jest miły w dotyku. Niemowlęta uwielbiają miękkość. Tkanina powinna mieć certyfikat bezpieczeństwa Oeko Tex Standard 100.
 4. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo:
  • upewnij się, że śpiworek nie ma elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla życia dziecka, np. sznurków, guzików,
  • zamek powinien być delikatny, bez ostrych krawędzi i mieć zabezpieczenie, aby nie dotykał bezpośrednio buzi malucha,
  • śpiworek powinien mieć odpowiedni otwór na głowę i rączki.
41
produkt-opis-spiworek-do-spania

Jak ubrać dziecko do spania w śpiworku?

Nie tylko wybór śpiworka jest ważny w zapewnieniu bezpiecznego snu niemowlaka. Istotne jest także to, co ubierzemy maluchowi pod śpiworek. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może mieć swoje preferencje co do ubioru w śpiworku. Dlatego ważne jest, aby obserwować swoje dziecko i dostosowywać jego ubranie do jego indywidualnych potrzeb. Najczęściej wybierane ubranka pod śpiworek to body oraz pajacyki niemowlęce. Takie ubranka są uniwersalne i wygodne. Przy wyborze ubrania do spania pomocna będzie skala TOG.

Czym jest skala tog?

Skala tog to sposób określania izolacji termicznej materiału, z którego wykonany jest śpiworek lub pościel. Określa ona, jak dobrze dany materiał izoluje ciepło, co pozwala na dobre dopasowanie śpiworka do aktualnych warunków temperaturowych i uniknięcie przegrzania lub wychłodzenia dziecka podczas snu. Im wyższy jest tog, tym śpiworek cieplejszy.

tabela-tog-makieta-jak-ubrac-niemowlaka-

Przy wyborze śpiworka dla niemowlaka, ważne jest dostosowanie skali tog do aktualnych warunków temperaturowych w pokoju, w którym będzie spał maluch. Zbyt ciepły śpiworek może prowadzić do przegrzania dziecka i zwiększenia ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej, a zbyt chłodny może prowadzić do wychłodzenia dziecka i zwiększenia ryzyka infekcji. Dlatego ważne jest, aby dobierać śpiworek o odpowiedniej skali tog, która zapewni dziecku komfort termiczny i bezpieczeństwo podczas snu.

Śpiworek do spania to najbezpieczniejsze okrycia do snu, dla niemowlaka. Odpowiednio dobrany zapewnia maluchowi spokojny sen, a rodzicom poczucie bezpieczeństwa. Wiemy, że nie zawsze łatwo jest wybrać ten jeden, idealny śpiworek, dlatego poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania, które pomogą Ci w tym wyborze.

Najczęściej zadawane pytania o śpiworek do spania dla niemowlaka

Jaki śpiworek do spania na lato?

Na lato najlepiej sprawdzi się śpiworek 1.0 tog, bez wypełnienia. Przy bardzo gorących nocach niemowlę zazwyczaj nie potrzebuje już śpiworka.

Jaki śpiworek do spania na zimę?

Najbardziej uniwersalny śpiworek do spania na zimę to ten oznaczony 2.5 tog, całoroczny. Taki śpiworek daje wiele możliwości użytkowania, ponieważ ciepło malucha można regulować dodatkowym ubraniem. Kiedy temperatura w pokoju spadnie, możesz założyć dodatkowe body, kiedy zrobi się cieplej, nie będzie ono już potrzebne. Cieplejsze śpiworki w naszej opinii sprawdzą się w pomieszczeniach, w których jest poniżej 16 st. C.

W czym powinien spać noworodek?

Noworodki i niemowlęta powinny spać w śpiworku, na plecach, na płaskim i twardym materacu, bez dodatkowych przedmiotów w łóżeczku (zabawek, poduszek, kołderek). Dla najmniejszych dzieci wybieraj najmniejsze śpiworki, oznaczone np. 0-2 miesiące. Nigdy nie kupuj większego śpiworka “na zapas”, bo maluch może do niego wpaść.

Śpiworek do spania, czy kołderka?

Zdecydowanie dla dzieci poniżej 1 roku życia polecamy śpiworki, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Maluch przykryty kołderką może zarzucić ją na twarz, co utrudni jego oddychanie i zwiększy ryzyko SIDS1. Więcej o SIDS dowiesz się z TEGO artykułu.

Śpiworek do spania do jakiego wieku?

Klasyczny śpiworek do spania posłuży tak długo, jak niemowlak nie zacznie chodzić. Wówczas polecamy zmianę śpiworka na śpiworek z nogawkami.

Leave feedback about this

 • Rating

No products in the cart.