Zdrowy i spokojny sen niemowlaka, to dla rodzicรณw jedna z najwaลผniejszych jego potrzeb, ktรณrฤ naleลผy zaspokoiฤ. Sen dziecka pozwala na regeneracjฤ, rรณwnieลผ rodzicom. Wbrew pozorom uลpienie dziecka nie jest prostฤ czynnoลciฤ . Jak wiฤc efektywnie nauczyฤ dziecko spania, aby wypoczฤลo i prawidลowo siฤ rozwijaลo?
Ile snu potrzebujฤ niemowlaki?
Noworodki ลpiฤ najwiฤcej, bo ok. 15-20 h w ciฤ gu doby. Nie odrรณลผniajฤ dnia od nocy, dlatego ลpiฤ wtedy, kiedy chcฤ , niekoniecznie w nocy, co jest zmorฤ kaลผdego rodzica. Dziecko budzi siฤ czฤsto, co 2-3 h, czasem nawet co 1h, dlatego ลผe potrzebuje zmiany pieluszki, czy nakarmienia โ bo ich maลe ลผoลฤ dki potrzebujฤ czฤsto maลych porcji lub zwyczajnie bliskoลci. W tych pierwszych tygodniach ลผycia niemoลผliwym jest ustalenie staลych pรณr zasypiania, gลรณwnie ze wzglฤdu na te podstawowe potrzeby.
Niemowlaki ลpiฤ juลผ nieco krรณcej โ ok. 14 h na dobฤ. Ich sen staje siฤ bardziej regularny, zgodny z naturalnym zegarem biologicznym, zwiฤ zanym z porฤ dnia. I to wลaลnie ten moment jest dobry na rozpoczฤcia wyznaczania staลego harmonogramu spania.
Staลe pory usypiania – sen niemowlaka
Niemowlaki potrzebujฤ staลego harmonogramu dnia i nocy. Dlatego waลผne jest, aby jak najszybciej zaczฤ ฤ kฤ paฤ dziecko, karmiฤ i kลaลฤ do snu o staลych porach i w tej samej kolejnoลci. Przede wszystkim trzeba dokลadnie obserwowaฤ dziecko, aby wiedzieฤ, kiedy jest zmฤczone. Najczฤลciej niemowlฤ staje siฤ wtedy marudne lub trze oczka.
Kiedy niemowlaki nie sฤ w stanie jeszcze odrรณลผniฤ dnia od nocy, warto im w tym pomรณc. W dzieล nie zaciฤ gajmy zasลon, nie zamykajmy drzwi, nie wyciszajmy mieszkania. Waลผne, aby dziecko sลyszaลo codzienne odgลosy, np. sprzฤ tania, czy muzyki.
W nocy natomiast starajmy siฤ nie rozbudzaฤ dziecka i jeลli to moลผliwe nie zapalajmy ลwiatลa podczas karmienia lub przewijania. Moลผna rรณwnieลผ zaopatrzyฤ siฤ w lampkฤ nocnฤ , ktรณra daje nikลe ลwiatลo, ktรณre nie rozbudzi nadto maluszka. Nocne czynnoลci pielฤgnacyjne powinny byฤ wykonywane w ciszy i spokoju, bez zbฤdnych zabaw oraz w miarฤ szybko, aby niemowlak nie zdฤ ลผyล siฤ rozbudziฤ.
Rytuaล wieczorny – czy jest konieczny?
Wieczorny rytuaล, to zbiรณr czynnoลci, ktรณre majฤ za zadanie wyciszyฤ maluszka i przygotowaฤ go do dลugiego i efektywnego snu w nocy. Przede wszystkim rozpoczynajฤ c wieczorny rytuaล rodzice powinni byฤ spokojni, w przeciwnym razie dziecko wyczuje nerwowoลฤ, ktรณra rรณwnieลผ jemu siฤ udzieli. Zadbajmy rรณwnieลผ o niewprowadzanie ekscytujฤ cych i energicznych zabaw, aby dziecko nie byลo za bardzo pobudzone.
Ustalmy staลฤ porฤ zasypiania, najlepiej miฤdzy godzinฤ 19 a 20, gdyลผ pรณลบniej moลผe byฤ juลผ zbyt zmฤczone, aby zasnฤ ฤ i utrzymujmy tฤ samฤ kolejnoลฤ wykonywanych czynnoลci, zaczynajฤ c od karmienia, po kฤ piel, na ukลadaniu do snu koลczฤ c. W ten sposรณb dziecko bฤdzie siฤ czuลo bezpiecznie i nic go nie zaskoczy.
Wieczorny rytuaล, to rรณwnieลผ ukลadanie do snu w ลรณลผeczku. Warto od samego poczฤ tku przyzwyczaiฤ dziecko do samodzielnego spania, co z pewnoลciฤ zaowocuje w przyszลoลci. Nakarmione, wykฤ pane i wytulone dziecko, uลoลผone w ลรณลผeczku, poczuje siฤ komfortowo i bezpiecznie, co znacznie uลatwi spokojny i efektywny sen w nocy.
Sen niemowlaka – kiedy dziecko nie chce spaฤ…
Bywa, ลผe pomimo starannego stosowania staลego harmonogramu oraz zachowania wieczornego rytuaลu niemowlฤ nadal nie chce spaฤ. Pomijajฤ c sytuacje, gdy jest chore lub ma kolkฤ, warto zastosowaฤ pewne drobne triki, aby pomรณc maluszkowi zasnฤ ฤ.
- Delikatny ลpiworek niemowlฤcy
Maluszki majฤ bardzo delikatnฤ skรณrฤ i nie lubiฤ szorstkich materiaลรณw, dlatego warto wybraฤ do spania bezpieczny ลpiworek niemowlฤcy. Wybierajฤ c produkt, zwrรณฤmy rรณwnieลผ uwagฤ, na skลad materiaลu, z jakiego jest wykonany oraz fakt, czy jest antyalergiczny. Wiฤcej o wyborze poลcieli znajdzieszย TUTAJ.
- Otulenie
Noworodki lubiฤ byฤ otulone, poniewaลผ to zapewnia im poczucie bezpieczeลstwa oraz komfortu. Kiedy dziecko nie chce zasnฤ ฤ warto maluszka owinฤ ฤ w roลผek niemowlฤcy, aby je nieco uspokoiฤ i pomรณc spokojnie zasnฤ ฤ.
- Uspokojenie szumem
W brzuchu mamy dzieci byลy przyzwyczajone do koลysania i dลบwiฤkรณw szumu. Po urodzeniu ลwiat zewnฤtrzny jest dla nich zupeลnie obcy i czฤsto trudno jest im siฤ do niego przyzwyczaiฤ. Warto zatem przywoลaฤ wspomnienia z brzuszka i nieco poลฤ czyฤ oba ลwiaty przy pomocy wลaลnie szumu. Moลผemy do tego wykorzystaฤ suszarkฤ, odkurzacz lub kupiฤ specjalnฤ zabawkฤ, wydajฤ cฤ dลบwiฤki zbliลผone do tych z ลona mamy.
- Smoczek
Smoczek czฤsto jest bardzo skutecznฤ metodฤ na uspokojenie dziecka, ktรณre nie potrafi poradziฤ sobie z wลasnymi emocjami, co przekลada siฤ na problemy z uspokojeniem siฤ i zdrowym snem. To dlatego, ลผe noworodki majฤ bardzo silnฤ potrzebฤ ssania, a wiadomo, ลผe nie mogฤ spฤdziฤ caลej nocy przy piersi. Smoczek pozwoli im siฤ zatem uspokoiฤ i zasnฤ ฤ.
Leave feedback about this