Temat ubierania małych dzieci do spania to odwieczny problem rodziców zaraz obok tego, jak ubrać maluszka na spacer. Nie jest to łatwe, zwłaszcza na początku rodzicielstwa, kiedy jeszcze dobrze nie znamy malucha. Są jednak pewne wskazówki, którymi warto kierować się ubierając dziecko do snu.
Zacznijmy od podstaw, czyli tego, jaka jest temperatura w domu. Idealna temperatura w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko, według Amerykańskiej Akademii Pediatrii, to około 20-22 st.C. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie utrzymać taką temperaturę w domu, choćby latem. Ponadto, mamy ogromną skłonność do przegrzewania naszych mieszkań. Wydaje nam się, zwłaszcza krótko po urodzeniu, że maluszek musi mieć w pokoju bardzo ciepło, aby czuł się dobrze, ale nie jest to prawda.
Wygodne ubranka
Noworodki i niemowlęta mają bardzo delikatną skórę. Wymagają więc szczególnej opieki. Wybierając ubranka dla maluszka warto kierować się zasadą jakość nad ilość. Lepiej mieć kilka ubranek wysokiej jakości, takich, które nie drapią, nie podrażniają skóry, niż dużo tych, które po kilku użyciach wyrzucisz do kosza.
- Przy zakupie zwróć uwagę, czy materiał, z którego wykonany jest pajacyk lub body jest naturalny. Najlepsza jest ponadczasowa bawełna i wiskoza bambusowa (zwłaszcza latem).
- Zdecydowanie odradzamy wybór polarowych pajacyków, które uszyte są z poliestru. Poliester bez znaczenia, jak dobry jest jakościowo, zawsze pozostanie sztuczną tkaniną, w której maluszek zamiast się ogrzać, spoci się. W efekcie może dojść do przegrzania się organizmu, a także reakcji alergicznej w postaci wysypki, odparzeń.
- Wybierz ubranka, które nie posiadają metek wewnętrznych – metki bowiem mogą drażnić niemowlaki (szczególnie te przedwcześnie urodzone), a nie powiedzą nam o tym inaczej niż płaczem.
- Jeśli chodzi o pajacyki niemowlęce polecamy te zapinane na zamek – warto ułatwić sobie nową rzeczywistość z maluchem, a zapinanie napek w nocy to istna udręka.
- Latem wybieraj ubranka z cieńszych dzianin, jesienią i zimą zaś z grubszych.
- Wszystkie produkty dla dzieci, m.in. ubranka, pościele, kocyki wypierz przed pierwszym użyciem.
Bezpieczny sen
Podstawą dobrego snu dziecka jest jego bezpieczeństwo. Maluszki od urodzenia najlepiej okrywać rożkiem niemowlęcym lub wybierać śpiworek. Pościel warto wprowadzić dopiero wtedy, kiedy maluch swobodnie obraca się z brzuszka na plecki i odwrotnie, a najlepiej po 1 roku życia.
Śpiworek oznaczony jest wiekiem 0+, ponieważ może być używany od urodzenia dziecka (nie tylko jak maluch wyrośnie z rożka) tak długo, jak maluch będzie chciał w nim spać. Może to być pół roku, rok, a nawet 2-4 lata.
Rożek natomiast do owijania dziecka służy około 2 miesięcy, ale w późniejszym czasie sprawdzi się jako okrycie do wózka, mata do leżakowania lub przewijania.
Pamiętaj również, że w łóżeczku niemowlaka, zwłaszcza takiego, który sam swobodnie się nie przemieszcza, oprócz niego samego, nie powinno znajdować się nic więcej. Żadne zabawki, ochraniacze na szczebelki, luźne kocyki nie są dobrym pomysłem.
Skąd mam wiedzieć jakiej grubości śpiworek lub kołderkę wybrać? Sprawdź skalę TOG, jaką oznaczony jest produkt, aby dowiedzieć się, jak ubrać niemowlaka do snu.
Czym jest skala TOG
Skala tog to międzynarodowa miara izolacji termicznej śpiworków i kołder – określa, jak ciepły jest produkt. Im wyższa wartość TOG, tym produkt cieplejszy.
- 1.0 TOG – produkt cienki – wiosenno – letni
- 2.5 TOG – produkt średnio gruby – całoroczny
- 3.5 TOG – produkt gruby – zimowy
Ubierając maluszka do snu możesz kierować się poniższą tabelką.
Jak zatem ubrać niemowlaka, jeśli w Twoim mieszkaniu jest około 22 st. C? Możesz założyć maluchowi cienki śpiworek bez wypełnienia 1.0 tog i pajacyk z długim rękawkiem lub śpiworek całoroczny ze średnim wypełnieniem 2.5 tog i rampers na krótki rękaw. Wszystko zależy od tego, co akurat posiadasz, ale również jakie preferencje ma maluszek.
Powyższa tabelka jest jedynie poglądowym przewodnikiem. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może mieć inne potrzeby – obserwuj więc swojego malucha, aby sprawdzić, jaki jest jego komfort termiczny. Na komfort wpływa wiele czynników, m.in. choroba, klimatyzacja w pomieszczeniu, ogrzewanie, a także to, czy maluch lubi ciepło, czy zimno.
Nie przegrzewaj
Jako rodzice mamy tendencję do ciągłego przykrywania dzieci. Ile razy zdarzyło Ci się zajrzeć do maluszka, czy na pewno jest przykryty? No właśnie 🙂 Jeśli dopiero zostaniesz rodzicem szybko zauważysz u siebie taki odruch. Pozwólmy maluszkom spać tak, jak lubią (oczywiście w granicach rozsądku). Są dzieci ciepłolubne, ale i takie, które wolą chłód. Obserwuj zatem swoje dziecko. To, że Ty lubisz spać otulona po szyję nie znaczy, że maluszek też będzie.
To, czy maluchowi jest ciepło, czy zimno, najszybciej sprawdzisz dotykając karku dziecka. Zimne rączki, czy nóżki nie powinny być żadnym wyznacznikiem.
W przypadku najmłodszych dzieci warto kierować się zasadą 1 warstwa więcej niż rodzic. To znaczy, że jeśli Ty śpisz w długiej piżamie pod kołdrą, to maluszkowi oprócz piżamki i śpiworka załóż również body. Starsze niemowlaki i większe dzieci ubieramy podobnie jak siebie.
Co jeszcze jest ważne?
- Regularnie wietrz pomieszczenia
- Nie zakładaj czapeczki do snu
- Skarpetki do snu również nie są koniecznością – chyba, że w domu jest bardzo zimno
Pamiętaj, że nie przegrzewanie dziecka, to profilaktyka zapobiegania nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS)!
Jak ubrać dziecko do snu latem?
Lato rządzi się swoimi prawami. Wysokie temperatury, brak przewiewu w domu, duszne powietrze. Bywa ciężko. Nie bój się zatem kłaść maluszka do snu w samym body, cienkim rampersie, a nawet samej pieluszce.
Jeśli maluszek lubi być czymś przykryty wybierz pieluszkę bambusową lub otulacz bambusowy. Oba produkty wykonane są z wiskozy bambusowej, która jest doskonała na lato, ponieważ:
- jest antyalergiczna, antybakteryjna, antygrzybiczna,
- doskonale chłonie wilgoć i szybko schnie,
- posiada właściwości termoregulacyjne – w ciepłe dni przyjemnie chłodzi, w zimne cudownie ogrzewa,
- delikatnie neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
- jest gładka, delikatna w dotyku, nie podrażnia skóry.
Jak ubrać niemowlaka do snu zimą? Jak wiosną i jesienią?
W pozostałe pory roku temperatura w pomieszczeniu zazwyczaj utrzymywana jest na podobnym poziomie. Kieruj się zatem wytycznymi zamieszczonymi w powyższej tabelce.
Leave feedback about this