Dla każdego człowieka – niezależnie od wieku – sen stanowi okazję do regeneracji organizmu, jest niezbędny dla zdrowia i utrzymania dobrego samopoczucia. Nie inaczej jest w przypadku dzieci. Noworodki przesypiają większość doby, budząc się jedynie na karmienie i przewijanie. Wraz z upływem tygodni i miesięcy ich aktywność ulega zmianom – czas snu skraca się, ustępując miejsca coraz dłuższej aktywności. Rodzice często zastanawiają się, ile powinno spać dziecko, ile godzin snu potrzebuje i jak sprawdzić, czy proporcje są odpowiednio zachowane. Czytaj dalej, a dowiesz się więcej!
Ile godzin snu potrzebuje dziecko? Oto odpowiedź!
Choć wiele noworodków przesypia większą część doby, warto podkreślić, że niejednokrotnie ich sen przerywany jest licznymi pobudkami spowodowanymi głodem lub pragnieniem, brudną pieluszką, dyskomfortem, strachem, potrzebą bliskości. To uciążliwe dla rodziców, którzy nie są w stanie wypocząć w tak krótkim czasie – zdarza się, że maluszek wzywa swoją mamę nawet co kilkadziesiąt minut! W takich sytuacjach pojawia się pytanie: ile powinno spać dziecko i czy ciągłe wybudzanie jest naturalne? Odpowiedź brzmi: tak, to zupełnie normalne. Jeśli chodzi o to, ile snu potrzebuje niemowlak, można zobrazować to na podstawie rekomendacji wydanych przez Amerykańską Akademię Medycyny Snu:
- w wieku 4-12 miesięcy – od 12 do 16 godzin dziennie,
- w wieku 1-2 lat – od 11 do 14 godzin dziennie,
- w wieku 3-5 lat – od 10 do 13 godzin dziennie,
- w wieku 6-12 lat – od 9 do 12 godzin dziennie,
- w wieku 13-18 lat – od 8 do 10 godzin dziennie.
Nie ma wytycznych dla dzieci młodszych niż 4 miesiące z uwagi na szeroki zakres norm czasu trwania snu i niedostateczną ilość danych naukowych. (Żródło)
Podane przedziały nie są jednak sztywnymi wytycznymi, ponieważ to, ile snu potrzebuje dziecko, zależy również od jego indywidualnych predyspozycji. Należy zatem traktować je jako ogólną wskazówkę ułatwiającą zweryfikowanie, czy Twój maluszek przesypia odpowiednią ilość czasu. Liczba godzin zawiera drzemki, które odbywają się w ciągu dnia.
Ile dziecko powinno spać w dzień?
Noworodki nie mają poczucia upływającego czasu i zmieniających się pór dnia – jest im obojętne, czy śpią w dzień, czy w nocy, a pobudki determinowane są wyłącznie aktualnymi potrzebami.
Z czasem jednak należy maluszka przyzwyczajać do określonego rytmu dziennego, co znacznie ułatwi opiekę i pielęgnację, usystematyzuje obowiązki rodziców i pomoże im zapanować nad chaosem. To, ile dziecko powinno spać i czy zasypia w dzień, nie jest jednoznaczne. Są maluszki z radością udające się na poobiednie drzemki jeszcze w przedszkolu, inne z kolei buntują się już w wieku niemowlęcym. Co ważne – nigdy nie zmuszaj swojej pociechy do spania! Twoje zmęczenie i wynikająca z niego frustracja są zupełnie zrozumiałe, jednak z pewnością nie pomogą niemowlakowi zasnąć.
Jeśli widzisz, że dziecko jest wyczerpane i senne, a mimo to walczy ze sobą i nie pozwala sobie na drzemkę, stwórz warunki sprzyjające wyciszeniu. W ciągu dnia warto zasłonić okna, aby promienie słońca nie wpadały do pokoju. Włącz cichą muzykę lub poczytaj bajkę kojącym, spokojnym głosem. Nie nastawiaj się, że maluszek musi usnąć – nieraz wystarczy chwila relaksu, aby organizm się zregenerował. Wykorzystaj ten czas również na swój wypoczynek i nie planuj wykonywania żadnych obowiązków na porę dziecięcej drzemki. Unikniesz w ten sposób poirytowania, jeśli Twoje plany nie wypalą.
A co w sytuacji, gdy maluszek marudzi ze zmęczenia, staje się rozdrażniony i płaczliwy? Jeżeli masz pewność, że ilość jego snu znacznie odbiega od tego, ile powinny spać dzieci w danym wieku, spróbuj pójść z nim na spacer. Niemowlę w wózku o wiele łatwiej zasypia, a Ty masz chwilę dla siebie i szansę, aby zrobić zakupy lub załatwić coś na mieście.
Skąd wiadomo, czy dziecko śpi odpowiednią ilość czasu?
Skoro już wiesz, ile godzin snu potrzebuje dziecko, możesz porównać podane przedziały z trybem funkcjonowania Twojej pociechy. Jednak nawet jeśli zauważysz, że niemowlę śpi mniej, niż wskazano w wytycznych, nie ma powodów do obaw! Wnikliwa obserwacja pomoże stwierdzić, czy dana ilość snu wystarcza Twojemu maluszkowi. Jeżeli w czasie aktywności jest on radosny, chętny do zabawy i interakcji z rodzicami, ma apetyt, a przyrost masy ciała zgadza się z wartościami siatek centylowych dla jego wieku – nie musisz się martwić. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że dzieci śpią mniej, niż przewidziano w powyższej rozpisce – tak samo jest w świecie dorosłych. Ludzie mają przecież różne preferencje, a ich organizmy działają indywidualnie. Jedne osoby są typowymi rannymi ptaszkami i budzą się wraz ze wschodzącym słońcem, zasypiają przy tym wczesnym wieczorem. Inne z kolei wolą prowadzić tryb nocny i spać do południa. U dzieci jest podobnie i warto uwzględniać to podczas weryfikacji, ile powinno spać niemowlę, przedszkolak lub starszy uczeń.
Zadbaj o bezpieczny sen niemowlaka
To, jak śpi niemowlę jest niezwykle ważne. Twój maluszek nie chce spać? Sprawdź nasze porady dotyczące snu niemowlaka: zdrowy i spokojny sen niemowlaka→
Podaruj swojemu dziecku spokojny sen!
Chcesz, aby sen Twojej pociechy był spokojny i wydajny, aby mały organizm miał szansę się zregenerować? Zajrzyj do internetowego sklepu amumu.pl. Znajdziesz tam akcesoria dla maluszków, w tym artykuły do łóżeczka: pościel, kocyki, otulacze i rożki. Niezależnie od tego, ile śpi roczne dziecko, jego odpoczynek musi być komfortowy.