Pierwsza podróż z niemowlakiem da wielu rodziców wydaje się być trudna i stresująca. W praktyce nie jest tak źle, przeciwnie – dobra organizacja i zaplanowanie podróży jest kluczem do spokojnej i ciekawej podróży z maluszkiem.
Od kiedy można?
Na to pytanie powinien odpowiedzieć pediatra. Konsultacja z lekarzem powinna być bowiem pierwszą czynnością, którą zrobimy w związku z planowaniem podróży. Pediatra weźmie pod uwagę stan zdrowia maluszka, rodzaj środka lokomocji, czas trwania podróży oraz możliwości zapewnienia pielęgnacji niemowlęcia. Jeśli chodzi o krótkie podróże samochodem w praktyce najczęściej nie ma przeciwskazań.
Pamiętajmy, że podstawową zasadą podróżowania z maleństwem samochodem jest elastyczność. Dziecko bowiem może mieć swoje kaprysy i humory, dlatego nie stresujmy się, kiedy podróż trzeba będzie przesunąć o kilka godzin lub podczas jej trwania zrobić kilka dodatkowych postojów. Grunt to spokój i opanowanie.
Jeżeli planujemy dłuższą podróż, miejmy na uwadze, że częste postoje będą koniecznością. Dziecko powinno być bowiem wyciągane z fotelika średnio co 1,5-2 h, aby mogło zmienić pozycję i nie odczuło dyskomfortu związanego z wymuszoną, fotelikową pozycją. Warto zatrzymywać się w ładnych miejscach, np. przy lesie, aby móc pospacerować z maluszkiem, zaczerpnąć świeżego powietrza. Podczas postoju pamiętajmy również o przewietrzeniu samochodu.
Jaka jest najlepsza pora na podróż?
Wszystko zależy do dziecka – każde bowiem jest inne. Z reguły jednak wielu rodziców wybiera porę drzemki. Ten pomysł jest dobry głównie ze względu na fakt, że dziecko prześpi całość lub większą część podróży i dzięki temu nie odczuje dyskomfortu, a my nie będziemy musieli się tak często zatrzymywać.
Podróż z niemowlakiem jest zazwyczaj łatwiejsza od podróży z większymi dziećmi, ponieważ niemowlaki zazwyczaj przesypiają całe dnie, a dodatkowy szum i bujanie w samochodzie ukołyszą je do snu.
Niezależnie od tego, czy wybieramy porę drzemki, czy też nie, ważne, aby jeden rodzic siedział z tyłu z dzieckiem, aby w razie awaryjnych sytuacji mógł zareagować. Maluszek doceni również naszą bliskość i będzie spokojniejszy. Jeśli nie jest to możliwe, zadbajmy o to, aby widzieć dziecko w lusterku.
Jak się przygotować?
Przede wszystkim dobry plan. Koniecznie przed podróżą zróbmy listę rzeczy, które należy zabrać, zarówno dla siebie, jak i dla niemowlaka. Oprócz bagażu głównego oraz wózka, powinniśmy spakować bagaż podręczny:
- pieluszki bambusowe: 2-3 sztuki (do wycierania lub okrycia, np. w cieplejsze dni),
- pieluszki/pampersy,
- chusteczki nawilżane,
- podkład do przewijania,
- ubranka na zmianę dla dziecka,
- ubranie na zmianę dla mamy,
- smoczek,
- butelka z odmierzonymi porcjami mleka (jeśli mama nie karmi piersią),
- przekąska,
- woda do picia,
- przytulanka,
- kocyk dziecięcy,
- poduszka do karmienia (może się okazać przydatna przy dłuższych podróżach, aby nie obciążać kręgosłupa).
Polecane kocyki
Warto przygotować również samochód. Koniecznie wysprzątajmy auto oraz zatankujmy je, aby nie było konieczności zatrzymywania się na stacji (chyba, że długość podróży tego wymaga). Zróbmy również miejsce w bagażniku na wózek oraz pozostałe bagaże.
Do przewożenia maluszka w foteliku polecamy specjalne otulacze do fotelika. Dzięki nim dziecko nie musi już być ubrane w gruby kombinezon lub kurtkę, wystarczy standardowa warstwa ubrań oraz otulacz. Pozwoli to na maksymalne dopasowanie pasów bezpieczeństwa, a podczas ewentualnego zdarzenia dziecko się z nich nie wysunie.
Bezpieczeństwo w podróży – dobry fotelik
Dziecko może być przewożone jedynie w foteliku samochodowym, dostosowanym do jego wieku i masy ciała. Wybierając fotelik, nowy, czy używany, zwróćmy uwagę, czy posiada atesty gwarantujące bezpieczeństwo.
Przed podróżą zapoznajmy się również z instrukcją obsługi fotelika od producenta, aby wiedzieć jak prawidłowo zamontować fotelik. Przeważnie jednak fotelik niemowlaka powinien być montowany tyłem do kierunku jazdy, na tylnym siedzeniu. Odradza się montowania fotelika na przednim siedzeniu ze względów bezpieczeństwa.
Warto także zwrócić uwagę, czy posiadamy w aucie system mocujący ISOFIX, który znacznie ułatwi i przyspieszy montaż fotelika, bez użycia pasów bezpieczeństwa, a także zagwarantuje bezpieczne jego ułożenie.
Pamiętajcie, kluczem do udanej i spokojnej podróży z niemowlęciem jest przede wszystkim dobra organizacja oraz spokój i pozytywne nastawienie.