Wyprawka do szpitala powinna być gotowa mniej więcej na miesiąc przed porodem. Wtedy dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat i może się to zdarzyć w każdej chwili. Powinniśmy zatem wcześniej spakować torbę dla mamy i dla dziecka i w spokoju oczekiwać na ten ważny moment.
Pakując torbę do szpitala przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z listą, przygotowaną przez szpital. Każdy z nich ma swoje wymogi, co do rzeczy niezbędnych podczas porodu. Obecnie wiele szpitali oferuje ubranka dla maluszków, a także akcesoria dla mam, więc nasza lista może się nieco zmniejszyć.
PRZEDE WSZYSTKIM – DOKUMENTY
Najlepszym rozwiązaniem, od początku ciąży, jest przechowywanie wszystkich dokumentów, badań, karty ciąży w jednej teczce. Wówczas nie musimy się obawiać, że czegoś zapomnimy. Zabieramy całą teczkę do szpitala i mamy pewność, że jesteśmy prawidłowo przygotowani.
- Dowód osobisty
- Karta ciąży
- Najnowsze USG
- Wyniki ostatnich badań, a szczególnie: krwi i RH z przeciwciałami odpornościowymi, posiew GBS, HBS, Ag, Wr
- Karty wypisów ze szpitala, jeśli takowe były w trakcie ciąży
- Opisy ewentualnych konsultacji okulistycznych, kardiologicznych, stomatologicznych, itd.
WYPRAWKA DLA DZIECKA – co powinniśmy zabrać dla noworodka
Przede wszystkim, zapoznajmy się z wymogami naszego szpitala. Często nie musimy zabierać do szpitala wyprawki dla noworodka, ponieważ szpital zapewnia najpotrzebniejsze produkty, ale nie jest to również zabronione. Jeśli mamy ulubioną markę pieluszek, czy kosmetyków, możemy zabrać własne. Podobnie jest z ubrankami. O czym więc powinniśmy pamiętać, jeśli zdecydujemy się na skompletowanie całej wyprawki dla malucha?
Po pierwsze pieluszki. Mamy możliwość wyboru pomiędzy wielorazowymi pieluszkami, a jednorazowymi, tzw. pampersami. Warto wcześniej poczytać na temat korzyści z używania jednych i drugich lub popytać doświadczone mamy. Wielorazowe pieluszki najczęściej zapewniają szpitale, jeśli jednak mamy szczególne preferencje odnośnie marki, pamiętajmy o spakowaniu własnych pieluszek. Miejmy na uwadze, że noworodka przewijamy przeciętnie 8-10 razy dziennie, a średni czas pobytu w szpitalu to 2-3 dni. Gdyby zabrakło nam pieluszek zawsze mamy pod ręką chętnego do pomocy tatę.
Warto również pomyśleć nad rożkiem dla niemowlaka, który ułatwi nam oraz odwiedzającym trzymanie noworodka, a także o pieluszkach muślinowych, które przydadzą nam się właściwie do wszystkiego: do karmienia, przewijania, przykrycia.
Jeśli chodzi o kosmetyki dla dziecka wybierzmy te hipoalergiczne, z krótkim składem, ponieważ skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa, potrzebuje zatem czasu do przyzwyczajenia się do nowych warunków.
- Body 3-4 szt.
- Spodenki – 2 szt.
- Pajacyki 3-4 szt.
- Czapeczki 2 szt.
- Skarpetki 2 pary
- Pieluchy muślinowe 4-5 szt.
- Pieluszki jednorazowe rozmiar 1 (lub 0 w przypadku spodziewanego wcześniejszego porodu) 1 paczka (lub wielorazowe)
- Chusteczki nawilżane – 1 paczka
- Krem ochronny na mróz (zimą) lub z filtrem 50 SPF (latem)
- Krem do pupy
- Smoczek uspokajający 0+
- Rożek
- Kocyk
- Ręcznik dla niemowlaka
- Szczoteczka do włosów
- Opcjonalnie: butelka do karmienia
DLA MAMY – co będzie potrzebne mamie w szpitalu
Poród to przede wszystkim czas, kiedy mama powinna bardzo o siebie zadbać. Potrzebne będzie kilka niezbędnych rzeczy, które ułatwią ten niezwykły moment. Przede wszystkim należy pamiętać o podkładach poporodowych oraz chłonnych podpaskach, ponieważ połóg może być bardziej intensywny niż krwawienie podczas miesiączki. Ważna informacja dla mam, które używają tamponów – okres połogu to absolutnie nie czas na nie. Przyda się również hipoalergiczne mydło oraz maść przyspieszająca gojenie krocza. Karmienie ułatwią nam natomiast wkładki laktacyjne oraz krem na bolące brodawki. Dobrym pomysłem jest również spakowanie pomadki nawilżającej do ust, ponieważ po porodzie będą one spierzchnięte i popękane. Pakując kosmetyki codziennego użytku warto jest zaopatrzyć się w ich mini wersje – są lekkie i zajmują mało miejsca lub próbki, które możemy dostać za darmo w wielu drogeriach, czy aptekach. Z myślą o wrażliwym nosku i skórze maluszka polecamy kosmetyki bezzapachowe.
Pakując torbę do szpitala pamiętajmy o koszulach nocnych, takich z rozpinanym przodem, które ułatwią karmienie dziecka oraz pielęgnację piersi. Do samego porodu nie warto jest jednak kupować nowej, ponieważ może się ona ubrudzić tak, że później już jej nie dopierzemy. Tym bardziej, że większość szpitali zapewnia koszule porodowe. Koniecznie warto zabrać ze sobą ciepłe skarpetki, ponieważ podczas porodu lub po nim może być nam zimno.
Pamiętajmy również o spakowaniu ubrania na wyjście. Powinno być ono luźne, wygodne, nieuciskające brzucha, najlepiej z naturalnych, oddychających materiałów. Nie łudźmy się, że wciśniemy się od razu w ulubione jeansy – brzuch po porodzie będzie bowiem zanikał stopniowo. Zadbajmy więc przede wszystkim o komfort.
- Szlafrok
- Koszula 3 szt.
- Stanik do karmienia 2 szt.
- Kapcie
- Klapki pod prysznic
- Skarpetki 2-3 pary
- Ręcznik 2 szt. (polecamy szybkoschnące)
- Mały ręcznik
- Majtki poporodowe 4 szt.
- Podpaski poporodowe 2-3 op.
- Podkłady poporodowe1-2 op.
- Wkładki laktacyjne
- Kosmetyczka, która zawiera takie rzeczy jak:
- Płyn pod prysznic (najlepiej bezzapachowy)
- Szampon do włosów
- Lanolinę na bolące brodawki
- Maść przyspieszająca gojenie krocza
- Hipoalergiczne mydło (do mycia krocza)
- Szczoteczkę, pastę do zębów
- Dezodorant
- Gumki do włosów, szczotka
- Krem do twarzy
- Pomadka nawilżająca do ust
- Chusteczki higieniczne
- Opcjonalnie: kosmetyki kolorowe, chusteczki do demakijażu
POWRÓT DO DOMU
Powrót z dzieckiem do domu to niezwykle ekscytujące przeżycie. Powinniśmy do niego zatem prawidłowo przygotować. Najważniejszym elementem jest fotelik samochodowy, w którym przewieziemy dziecko do domu. Powinien być dostosowany do wieku dziecka i bezpieczny. Tutaj również kluczowe znaczenie ma pora roku. Zimą pamiętajmy o otulaczu do fotelika, gdyż przewożenie maluszka w grubym kombinezonie nie jest bezpieczną opcją. Latem natomiast wystarczy lekki kocyk lub otulacz.
- Fotelik samochodowy
- Otulacz do fotelika
- Przytulanka/ miś szumiący
- Ubranie na wyjście dla dziecka
- Ubranie na wyjście dla mamy
Te produkty zostaw w domu. Zabierze je dla Ciebie tatuś malucha. Dobrze, gdybyś przygotowała dodatkowe zestawy ubrań dla siebie
i dziecka na wypadek, gdybyście musieli zostać w szpitalu nieco dłużej. Zostaw je w domu, opisane i w widocznym miejscu.
INNE
Do szpitala dobrze jest zabrać własne przybory kuchenne, ulubioną poduszkę lub poduszkę do karmienia. Nigdy nie wiadomo, ile czasu spędzimy na porodówce, więc warto zabrać ze sobą również czasopisma, książkę, żeby umilić sobie nieco czas. Nie zapomnijmy również o lekach, które przyjmujemy na stałe.
- Kubek, sztućce
- Ręcznik papierowy
- Papier toaletowy – 2 rolki
- Jednorazowe nakładki na toaletę
- Czasopisma, książka
- Telefon komórkowy, ładowarka
- Woda mineralna niegazowana 4 szt.
- Przekąski
- Ulubiony jasiek
- Poduszka do karmienia
- Przyjmowane na stałe leki
- Opcjonalnie:
- Laktator
- Suplement wspomagający laktację
- Osłonki na brodawki,
- Kompresy żelowe na piersi
Poszczególne produkty popakuj w woreczki strunowe i opisz.
Np. produkty na salę porodową w jeden woreczek. Każdy zestaw ubranek dla dziecka w oddzielny. Dzięki temu Ty, parner oraz położna łatwiej odnajdziecie potrzebne produkty w torbie.
W CO SIĘ SPAKOWAĆ?
Gdy już skompletujemy wyprawkę, pojawia się pytanie, w co ją zapakować, aby było nam wygodnie i praktycznie. Na rynku dostępnych jest masa toreb przeznaczonych specjalnie dla mam, w różnych zakresach cenowych.
Po pierwszy zadajmy sobie pytanie, czy potrzebujemy nową torbę. Jeśli posiadamy w domu taką, która jest pojemna, ma przegródki i doskonale sprawdzi się w roli torby szpitalnej, to nie ma potrzeby inwestowania w nową – i bez tego mamy już masę wydatków. Jeśli natomiast nie mamy podobnej torby, warto jest przeszukać strony internetowe oraz aukcje w poszukiwaniu odpowiedniej.
Idealnym rozwiązaniem może się okazać natomiast mała walizka na kółkach, zwłaszcza, kiedy nieoczekiwanie będziemy musieli udać się sami na porodówkę. Wyobraźcie sobie siebie rodzącą i dźwigającą torbę do szpitala…Taką walizkę z pewnością wykorzystamy już po urodzeniu dziecka podczas różnych wyjazdów.
Sprawdź nasze zestawy wyprawkowe TUTAJ.
Gotowa wyprawka do wydrukowania:
Kliknij TUTAJ, aby pobrać listę wyprawkową do szpitala.
Leave feedback about this