Spokojny i komfortowy sen maluszka, to oprócz karmienia, najważniejsza z potrzeb. Niemowlak musi mieć ciepło, miękko i przede wszystkim bezpiecznie. Aby to wszystko zapewnić należy dokładnie przemyśleć zakup pościeli i akcesoriów tekstylnych dla niemowlaka.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Dla rodziców najważniejsze jest bezpieczeństwo maluszka oraz jego spokojny, zdrowy sen. Wybierając pościel dla dzieci powinniśmy zatem zwrócić uwagę na jakość oraz skład materiałów, z których jest wykonana. Najlepsza pościel niemowlęca będzie wysokogatunkowa, 100% bawełna. Jest naturalna, oddychająca, dzięki czemu zapobiega poceniu się dziecka. Ponadto wysoka jakość sprawi, że po wielu praniach pościel nadal będzie miękka, delikatna, a wzory na niej nie stracą na jakości.
Warto również zorientować się, czy wkład pościelowy, pościel z gotowym wypełnieniem, rożek, czy śpiworek ma właściwości antyalergiczne. Lepiej nie kupujmy wkładów wypełnionych pierzem, ponieważ niemowlaki często reagują na nie alergicznie. Najbezpieczniejsze będą zatem wypełnienia antyalergiczne i antybakteryjne, które oddychają i nie uczulają.
Wybierając produkty do spania dla dziecka powinniśmy zwrócić uwagę na ich wykończenie, a dokładnie zapięcie. Bezpieczne dla maluszka będzie zamknięcie poszewek na tzw. zakładkę, czyli bez guzików lub na delikatny, kryty suwak. Podobnie w przypadku śpiworka do spania. Zwracajmy uwagę na drobne szczegóły i wykończenie produktów. Nie ma wówczas obawy, że dziecko może zrobić sobie krzywdę, czy połknąć drobne elementy. Dobrym rozwiązaniem będzie pościel z wypełnieniem, która ma już wszyty wkład – nie ma więc żadnych zamków, guzików itp., a ponadto nie zdejmuje się jej do prania, co jest ogromną zaletą, gdyż nie tracimy czasu na ściąganie poszewek, a piorąc pościel w całości, mamy pewność, że jest idealnie czysta i świeża.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj pościeli dla dziecka wybierzemy, powinniśmy mieć 2 komplety. Dziecko bardzo szybko może zabrudzić któryś z nich, więc musimy mieć w zanadrzu coś na zmianę.
Wyposażenie łóżeczka
W podstawowym wyposażeniu łóżeczka powinno się również znaleźć prześcieradło do łóżeczka, koniecznie na gumkę, która zapobiega jego przemieszczaniu się oraz wodoodporny podkład pod materac, który nie przepuszcza wody. Niezbędnym minimum są dwa komplety.
-
Prześcieradło z gumką do łóżeczka Drzewka Safari 60×120$29
-
Prześcieradło z gumką do łóżeczka Magiczny Ogród 60×120 cm$29
-
Prześcieradło z gumką do łóżeczka Gwiazdki 60×120 cm$29
-
Prześcieradło z gumką do łóżeczka Drzewka Safari 70×140 cm$35
-
Prześcieradło z gumką do łóżeczka Boho 60×120 cm$29
-
Prześcieradło z gumką do łóżeczka Dino Szare 60×120$29
Na dobry początek: rożek niemowlęcy
Noworodek, w pierwszych tygodniach życia, potrzebuje ciepła, otulenia oraz czasu na dostosowanie się do nowych warunków życia. Rożek niemowlęcy może mu w tym znacznie pomóc. Szczelnie otulając dziecko rożkiem zapewnimy mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu, które nieustannie odczuwał w brzuchu mamy, a sobie i rodzinie możemy ułatwić trzymanie maluszka w pierwszych chwilach życia. Rożek zazwyczaj używany jest do około 2 miesiąca życia dziecka – później z powodzeniem możemy wykorzystać go jako matę do leżakowania.
-
Rożek niemowlęcy bawełniany Śpiulkolot$43
-
Rożek niemowlęcy bawełniany Kwiatołączka$43
-
Rożek niemowlęcy bawełniany Miś Henry$43
-
Rożek niemowlęcy bawełniany Zaczarowane Dalie$43
-
Rożek niemowlęcy bambusowy FlowersPierwotna cena wynosiła: $46.$37Aktualna cena wynosi: $37.
Poprzednia najniższa cena: $37.
-
Rożek niemowlęcy bawełniany Dino$43
Śpiworek, jako alternatywa dla pościeli dziecięcej
Zamiast kompletu pościeli można wybrać śpiworek niemowlęcy. Śpiworek idealnie zastąpi maluszkowi pościel, zwłaszcza w jego pierwszych miesiącach życia. Jest wygodny, miękki, dzięki rozszerzonemu dołowi nie krępuje ruchów maluszka. Brak rękawków gwarantuję prawidłową wentylację oraz możliwość odpowiedniego ubrania maluszka do snu, w zależności od temperatury. Dziecko się w nim nie rozkopie, więc całą noc będzie miało ciepło i komfortowo.
-
Śpiworek do spania dla noworodka 1.0 TOG Safari 0-2 M$46
-
Śpiworek do spania dla noworodka 2.5 TOG Safari 0-2 M$49
-
Śpiworek do spania dla noworodka 1.0 TOG Magiczny Ogród 0-2 M$46
-
Śpiworek z nogawkami Safari 1-2 lata – 2.5 TOG$69
-
Śpiworek do spania dla noworodka 2.5 TOG Magiczny Ogród 0-2 M$49
-
Śpiworek do spania dla niemowlaka 2.5 TOG Safari 3-6 M$55
Jaki rozmiar pościeli wybrać?
Często pojawiającym się pytaniem jest: Jaki rozmiar pościeli wybrać?. W tym przypadku należy kierować się wiekiem dziecka. Dla niemowlaka polecamy najmniejszy rozmiar 75×100/50×40 cm. Taka pościel wystarczy do około 1,5 roku życia. Kiedy maluszek podrośnie powinniśmy zainwestować w większą pościel, najlepiej taką o wymiarach 90×120 cm lub 100×135 cm.
Pościel z wypełnieniem – o co dokładnie chodzi?
Pościel z wypełnieniem to nic innego, jak wkład pościelowy wszyty w komplet poszewek. Taką pościel pierzemy w całości, bez obawy o przesunięcie się wkładu, dzięki czemu komplet jest czysty, pozbawiony zanieczyszczeń i brudu. Dodatkowo nie tracimy czasu na „przebieranie” pościeli – wystarczy, że wypraną i uprasowaną ułożymy w łóżeczku.
-
Pościel z wypełnieniem dla dzieci Safari L – 100×135
-
Pościel z wypełnieniem dla dzieci Magiczny Ogród S – 75×100
-
Pościel z wypełnieniem dla dzieci Safari S – 75×100
-
Pościel z wypełnieniem dla dzieci Pastelowe Misie S – 75×100
-
Pościel z wypełnieniem dla dzieci Safari M – 90×120
-
Pościel z wypełnieniem dla dzieci Magiczny Ogród M – 90×120
Poduszka dla niemowlaka – tak, czy nie?
Obecnie najbardziej popularne i najbardziej opłacalne jest kupowanie całych kompletów pościeli, czyli poduszkę + kołdrę. Dzięki temu oba elementy pasują do siebie i stanowią estetyczną całość. Niemowlaki jednak, w pierwszych miesiącach życia, nie potrzebują poduszki chyba, że pediatra zaleci inaczej. Najlepiej im się śpi na samym prześcieradle, ewentualnie rozłożonej pieluszce, gdyż dzięki temu drogi oddechowe maluszków są drożne, a swobodna koordynacja ruchów zapewniona. Brak poduszki sprzyja również prawidłowemu rozwojowi mięśni dziecka.
Nie oznacza to jednak, że nie warto kupić całego kompletu pościeli – wręcz przeciwnie. Poduszka może czekać spokojne w szafie na odpowiedni moment. Może się zdarzyć, że pediatra zaleci układanie dziecka na płaskiej poduszce, np. w przypadku problemów z nadmiernym ulewaniem, czyli refluksem żołądkowo – przełykowym, aby uniknąć zachłyśnięcia się dziecka treścią żołądka. Warto zatem mieć w pogotowiu płaską poduszeczkę, która przy okazji będzie częścią składową całego kompletu. W tej sprawie niewątpliwie należy zaczerpnąć opinii pediatry, który odpowie nam na pytanie, czy nasze dziecko potrzebuje poduszki, czy nie.
Kocyk lub otulacz zamiast kołderki
Nie zawsze chcemy lub możemy sobie pozwolić na zakup 2 kompletów pościeli. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem może być kocyk dla dziecka. W zależności od pory roku wybierzmy kocyk light, czyli bez wypełnienia lub grubszy kocyk, z wszytym wypełnieniem. Kocyki idealnie posłużą nam również do wózka lub kołyski oraz jako mata do zabawy. Otulacz bambusowy natomiast będzie idealnym okryciem latem, kiedy temperatury są wysokie. Delikatnie otuli dziecko, ochroni przed wiatrem, ale nie spowoduje przegrzania się dziecka i pocenia.
Design
Chcemy, aby kącik maluszka wyglądał ładnie, estetycznie, zgodnie z naszymi upodobaniami. Obecnie na rynku jest mnóstwo wzorów i kolorów, więc każdy znajdzie coś odpowiedniego.
Jeśli kącik maluszka znajduje się w sypialni rodziców, wybierzmy do łóżeczka coś, co będzie się dobrze komponowało z wystrojem sypialni, np. pod względem koloru. Uzyskamy wówczas idealny, schludny efekt.
Ciekawym rozwiązaniem mogą być dwustronne pościele dla dzieci, które pozwalają nam na szybką zmianę aranżacji łóżeczka niemowlaka. Wystarczy odwrócić pościel, aby uzyskać zupełnie odmienny efekt. Dzięki temu niższym kosztem sprawimy, że pokój będzie wyglądał wyjątkowo.
Aranżacja kącika maluszka
Kącik maluszka, to nie tylko pościel dziecięca. Naszą propozycję znajdziecie w tym wpisie.
Jak dbać o tekstylia dziecięce?
Maluszek ma bardzo delikatną skórę, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, kiedy przyzwyczaja się do nowego otoczenia. W związku z tym wszelkie tekstylia dziecięce powinny być prane w specjalnym proszku dla dzieci, który nie spowoduje podrażnień i reakcji alergicznych. Takie pranie powinniśmy wykonywać raz na tydzień, aby nie zdążyły zagnieździć się kurz i bakterie.
Przede wszystkim czytajmy metki i instrukcje od producenta. Zajdziemy tam niezbędne informacje dotyczące temperatury oraz programu prania. Ważne jest, aby pamiętać również o wypraniu wszystkich tekstyliów przed pierwszym użyciem. Instrukcja, jak dbać o tekstylia dziecięce, znajduje się we wpisie.