fb
Powiadomienie o dostępności Otrzymasz od nas maila, jak tylko produkt będzie ponownie dostępny.
Email Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do innych celów, niż do wysłania wiadomości o dostępności produktu.
Ciąża

Kalkulator ciąży i terminu porodu

Zrobiłaś test ciążowy i ujrzałaś 2 kreski? Gratulacje! To jeden z najbardziej ekscytujących momentów w życiu. Na pewno chcesz się dowiedzieć, jaka jest przybliżona data porodu. Poniższy kalkulator pozwoli Ci orientacyjne sprawdzić, kiedy możesz spodziewać się narodzin swojego maluszka.

Ile trwa ciąża?

Mówi się, że ciąża trwa 9 miesięcy, ale jest to spore uproszczenie. Okres ciąży liczony jest tygodniami i w prawidłowym przebiegu trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Termin porodu liczony według kalkulatora lub określany przed ginekologa, to jedynie przybliżona data porodu i w tym kon­kret­nym dniu ro­dzi się jedynie 4-5% dzie­ci. Reszta maluchów przy­cho­dzi na świat przed lub po tym ter­mi­nie. Zdarza się także, że dziecko rodzi się przedwcześnie, czyli przed 37 tygodniem ciąży.

Okres ciąży podzielony jest na 3 trymestry. Pierwszy z nich trwa do końca 13 tygodnia ciąży. Jest to najbardziej intensywny czas dla kobiecego organizmu, ale i dla dziecka, ponieważ w tym czasie dochodzi do wytworzenia najważniejszych organów. Drugi trymestr trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży i najczęściej jest najbardziej łaskawy. W tym czasie zazwyczaj ustępuje większość przykrych dolegliwości ciążowych, a poziom energii znacznie się zwiększa. Trzeci i ostatni trymestr zaczyna się w 27 tygodniu i trwa do porodu, czyli około 40 tygodnia.

Oblicz przybliżony termin porodu

Pamiętaj, aby udać się do lekarza przed 10 tygodniem ciąży. Lekarz po badaniu USG potwierdzi ciążę i obliczy planowaną datę porodu.

Jak liczony jest termin porodu?

Termin porodu oblicza się według reguła Naegelego. Reguła ta zakłada, że przeciętny cykl miesięczny trwa 28 dni, dlatego najlepiej sprawdza się u kobiet, które mają regularne cykle miesiączkowe. Co ciekawe pierwszym dniem ciąży nie jest data zapłodnienia, a pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Obliczanie terminu porodu według tej reguły wygląda następująco:

pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Kiedy robisz test ciążowy, zazwyczaj wtedy, kiedy nie dostałaś spodziewanej miesiączki, jesteś już w 5 tygodniu ciąży. To zaskakujące prawda?

Ciąża – Twój plan na 9 miesięcy

Przed Tobą najbardziej ekscytujący okres w Twoim życiu. Ciąża to czas na zadbanie o siebie i przygotowanie się do nowej roli. Za kilka miesięcy będziesz mamą noworodka i Twoje życie zyska nowy wymiar. Na pewno teraz wszystko wydaje się nowe i odrobinę straszne, ale z każdym miesiącem będziesz wiedziała więcej. Mamy dla Ciebie mały plan na nadchodzące miesiące:

  1. Przed 10 tygodniem ciąży – wizyta u Gineokologa
  2. 11-14 tydzień ciąży – Badania prenatalne
  3. 18-22 tydzień ciąży – Badanie połówkowe
  4. po 22 tygodniu ciąży – Kompletowanie wyprawki
  5. po 32 tygodniu – Przygotowanie domu na malucha
  6. po 34 tygodniu – Przygotuj torbę do szpitala i plan porodu

Po pierwszej wizycie u gineokologa dowiesz się więcej o planowanych badaniach w ciąży oraz wizytach.

Sprawdź, jak skompletować wyprawkę dla noworodka TUTAJ.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Brak produktów w koszyku.