fb
Powiadomienie o dostępności Otrzymasz od nas maila, jak tylko produkt będzie ponownie dostępny.
Email Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do innych celów, niż do wysłania wiadomości o dostępności produktu.

Zakrywanie wózka pieluszką – pomaga czy szkodzi?

Spacerując z maluszkiem w upalne dni, chcesz zapewnić mu komfort i ochronić przed nadmierną ekspozycją słoneczną. To zupełnie zrozumiałe – zbyt wysokie temperatury są niezdrowe, a nierozsądne przebywanie w pełnym słońcu może grozić udarem i poparzeniami skóry. Aby zabezpieczyć swoją pociechę przed niepożądanymi konsekwencjami, wielu rodziców postanawia zakryć wózek pieluszką. W ten sposób tworzą cień, pod którym – z założenia – powinno być przyjemnie, chłodno i bezpiecznie. Jak jednak jest w rzeczywistości? Sprawdź, czy takie działanie jest zasadne i czy faktycznie pomaga!

Z czym wiąże się zakrywanie wózka pieluchą? To warto wiedzieć!

Żaden rodzic nie chce zrobić krzywdy swojemu dziecku – wieszając na wózku pieluszkę, działa zatem w dobrej wierze, pragnąc ulżyć maluszkowi w trakcie upalnych dni. Wydaje się to logiczne – wytworzony cień powinien przecież wiązać się z chłodem. Jednak nic bardziej mylnego!

Okazuje się bowiem, że pod materiałem wewnątrz wózka temperatura staje się znacznie wyższa niż na zewnątrz – może ona wzrosnąć nawet o 15 stopni. I choć z pewnością niejednokrotnie podczas spacerów mijacie wózki zaopatrzone w tę prowizoryczną osłonę przeciwsłoneczną, wcale nie oznacza to, że takie rozwiązanie jest odpowiednie. Co więcej – stanowi spore zagrożenie dla zdrowia niemowlaka podróżującego w ten sposób!

Dziecko w wózku, które zakryto pieluszką, przegrzewa się – nawet najcieńsza tkanina blokuje swobodny przepływ powietrza, uniemożliwiając jego cyrkulację.

W efekcie maluszek zaczyna się pocić, a jeśli taki stan trwa dłużej, doświadcza duszności, przyspieszonego pulsu, a w skrajnych przypadkach nawet utraty przytomności! W gondoli tworzy się bowiem gorąca kapsuła, a przebywanie w niej prowadzi do pieluszkowego udaru cieplnego. Jego objawy to:

 • gorąca, czerwona skóra,
 • nadmierne pocenie,
 • przyspieszony i płytki oddech,
 • ospałość,
 • wymioty.
Osłonięcie wózka parasolką vs okrywanie wózka pieluszką

Pieluszkowy udar cieplny

Eksperci nie mają wątpliwości:

Czy zdarza się Wam przykrywać wózek dziecięcy tetrową pieluszką, aby uchronić dziecko przed namiarem słońca podczas spaceru w słoneczny dzień? Pewnie tak i sam nie jednokrotnie widziałem tego typu praktyki. Czy ta metoda jest skuteczna? Niestety nie do końca. Wydawałoby się, że ta cienka, przewiewna tkanina nie zatrzymuje ciepła, a jednocześnie stanowi ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Pieluszka, która narzucimy na wózek dziecięcy tworzy barierę, ale niestety niekorzystną, bo dziecko w wózku wówczas zaczyna funkcjonować jak w termosie. w tej sytuacji wewnątrz wózka temperatura rośnie przy jednoczesnym braku dopływu świeżego powietrza. – pisze Łukasz Durajski, lekarz specjalizujący się w dziedzinie pediatrii, autor bloga doktorekradzi.pl.

Jak widać, zakrywanie wózka pieluszką to kiepski pomysł – o wiele lepiej zadbać o komfort maluszka na inne sposoby.

Jak chronić niemowlaka przed upałem?

Przede wszystkim – jeśli tylko masz taką możliwość – wychodź na spacery w najmniej gorące pory dnia, czyli wczesnym porankiem oraz późnym popołudniem. Wtedy słońce nie doskwiera tak bardzo i przechadzka jest znacznie przyjemniejsza. Warto też poznać skuteczne sposoby radzenia sobie z wysokimi temperaturami na zewnątrz:

 • ubieranie niemowlaka adekwatnie do pogody – jeśli na zewnątrz jest bardzo ciepło, warto zrezygnować z długich nogawek i rękawków na rzecz body na ramiączkach. Zbędna też będzie czapeczka oraz skarpetki. Gdy maluszek zaśnie, można okryć go cienką tkaniną – świetnie w tej roli sprawdzają się pieluszki bambusowe,
 • ochrona przeciwsłoneczna – krem z wysokim filtrem mineralnym to konieczność, aby zapobiec poparzeniom skóry,
 • osłona główki maluszka chustką bambusową z daszkiem – jeśli chwilowo przebywasz na słońcu,
 • osłanianie gondoli przed słońcem – należy robić to jednak rozsądnie i z zachowaniem bezpieczeństwa malca. Przydatna będzie parasolka mocowana do stelaża wózka. Da pożądany cień, nie zakłócając jednocześnie swobodnej cyrkulacji powietrza,
 • nawadnianie dziecka,
 • zapobieganie odparzeniompampersy dla dzieci znacznie zaburzają przepływ powietrza i uniemożliwiają oddychanie skóry. W efekcie tworzą się na niej podrażnienia, może pojawić się wysypka i bolesne odparzenia. Aby tego uniknąć, warto postawić na pieluszki bambusowe jednorazowe – są cieńsze i pozbawione sztucznych dodatków zapachowych oraz barwników, skutecznie pochłaniają wilgoć i sprawdzą się zwłaszcza w upalne dni,
 • unikanie słońca – warto zaplanować spacer tak, aby jego trasa przebiegała w cieniu, najlepiej pośród drzew. Doceni to nie tylko niemowlak, lecz również rodzice – wędrowanie podczas upałów nie jest wcale przyjemne.

Wyprawka na spacer latem – te akcesoria opłaca się mieć zawsze ze sobą!

Planujesz dłuższy spacer w upalny dzień? Zabierz do wózka kilka niezbędnych akcesoriów ułatwiających i znacznie umilających przechadzkę. Z pewnością przyda się butelka z wodą – a nawet dwie, dla maluszka (po 6 miesiącu życia dziecka, zgodnie z wytycznymi AAP) i rodziców. Pamiętaj o artykułach higienicznych, takich jak chusteczki nawilżane i bambusowe pieluszki dla dzieci. Oczywiście na wyposażeniu wózka musi znaleźć się parasolka przeciwsłoneczna, aby osłonić niemowlaka przed słońcem i nie używać w tym celu innych, mniej bezpiecznych sposobów.

OTULACZE BAMBUSOWE
BLOOMERSY
CHUSTKA Z DASZKIEM

Potrzebne akcesoria niemowlęce na lato? Sklep dziecięcy online zaprasza!

Szukasz akcesoriów dla maluszka na letnie, upalne dni? Zajrzyj do Amumu! Jako sklep dziecięcy online mamy w swojej ofercie bogaty wybór produktów, które przydadzą się podczas spacerów. To zarówno bambusowe pieluchy ekologiczne, jak i przewiewna odzież z naturalnych tkanin oraz nakrycia głowy niezbędne podczas przebywania na słońcu. Wysoka jakość, różnorodne wzory, korzystanie z najlepszych materiałów i produkcja we własnej szwalni – to wszystko czyni nasz asortyment niezwykle atrakcyjnym. Przekonaj się o tym!

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

Brak produktów w koszyku.